Product Overview
Variable-Speed Air Handler with ComfortBridge Technology – MBVB Series
Upgrade your home’s comfort with the MBVB Series Variable-Speed Air Handler, featuring advanced ComfortBridge Technology. Engineered for efficiency and reliability, this air handler delivers precise temperature control and enhanced airflow for a consistently comfortable environment. With its sleek design and cutting-edge technology, the MBVB Series ensures energy savings while keeping your home cozy year-round.
Perfect for modern homes seeking superior performance and innovative climate solutions.
Features
- Vertical or Horizontal Installation: Flexible design to fit any space requirement.
- Variable-Speed Motor: Ensures efficient, quiet, and consistent airflow.
- Field-Installed Heat Strips: Customizable heating options for added comfort.
- Blower Section Usable as Electric Heater: Versatile functionality to meet your heating needs.
Product Features
- Variable-speed ECM blower motor
- Integrated communicating ComfortBridgeâ„¢ technology
- Commissioning and diagnostics via on board Bluetooth with the CoolCloud phone and tablet application.
- Advanced configuration of the airflow and tonnage in communicating mode
- Provides constant CFM over a wide range of static pressure conditions independent of duct system
- CFM indicator
- Provides adjustable low CFM for efficient fan-only operation
- Improved humidity and comfort control
- Built-in compatibility with multi-stage heat pump and cooling applications;10. 3 kW – 21 kW electric heat kits
- Blower section usable as electric heater
- AHRI certified
- ETL listed
- Compatible with both R410A and R32 (use integration kit)
Cabinet Features
- Horizontal or vertical configuration capabilities;2. 21" depth for easier attic access
- Foil-faced insulation covers the internal casing to reduce cabinet condensation
- Galvanized, leather grain-embossed finish
- Cabinet air leakage less than 2% at 1.0 inch H20 when tested in accordance with ASHRE standard 193
- Cabinet air leakage less than 1.4% at 0.5 inch H20 when tested in accordance with ASHRE standard 193
Technical Specifications - MBVB12BP1X00
| sku | MBVB12BP1X00 |
|---|---|
| weight (in lbs) | 67.000000 |
| brand/manufacturer | Goodman |
| blower motor | Variable Speed ECM |
| horsepower | 1/2 |
| refrigerant | R32 |
| electrical | 208/230v 1 Phase 60 Hz |
| tonnage | 3 Ton |
| height | 26" |
| width | 17 1/2" |
| depth | 21" |
| warranty | 10 Years Parts with Online Registration |
| safety information | PROPOSITION 65 WARNINGThis product and many products on our site may contain a chemical know to the state of California to cause cancer or birth defects or other reproductive harm. For more information about Proposition 65 pleaseClick Here. |
| product category | Unitary |
| product class pim | Air Handler |
| system family | Unitary Split System |
| function category | Air Handler |
| product type | Equipment |
| unit type | Indoor |
| market type | Residential-Single Family |
| product family | MBVB |
| series name | Modular Blower |
| communication feature | Yes |
| communication feature type | ComfortBridge Technology compatible |
| export control classification number eccn | EAR99 |
| universal product code upc | 663051692886 |
| item stocking unit of measure uom | EA |
| pallet qty | 8 |
| country of origin | Mexico |
| us hts code | 8414.59.6560 |
| canadian hts code | 8414.59.00.92 |
| produced in us | No |
| indoor blower fla | 3.9 A |
| max overcurrent protection | 15/15 A |
| max voltage | 253 V |
| min voltage | 197 V |
| power frequency | 60 Hz |
| power voltage | 208/230 V |
| dimensions blower diameter | 10 in |
| dimensions blower width | 8 in |
| dimensions unit depth | 21 in |
| dimensions unit height | 26 in |
| dimensions unit width | 17-1/2 in |
| motor speed type | Fixed Speed ECM |
| blower motor horsepower | 0.5 metric hp |
| tonnage range | 1.5;5 |
| proposition 65 label | Yes |
| carton type | CTN |
| case qty | 1 |
| dimensions case depth | 26.00 in |
| dimensions case height | 29.00 in |
| dimensions case width | 20.00 in |
| dimensions distribution unit depth | 26 in |
| dimensions distribution unit height | 29 in |
| dimensions distribution unit width | 20 in |
| dimensions pallet depth | 54.00 in |
| dimensions pallet height | 62.50 in |
| dimensions pallet width | 41.00 in |
| dimensions shipping unit depth | 26.00 in |
| dimensions shipping unit height | 29.00 in |
| dimensions shipping unit width | 20.00 in |
| distribution shipping volume unit | 15080 in³ |
| shipping volume unit | 15080.000 in³ |
| truck factor | 0.0000 |
| volume case | 15080.000 in³ |
| volume distribution shipping unit | 15080 in³ |
| weight case | 69.000 lb |
| weight distribution shipping unit | 69 lb |
| weight shipping unit | 69.000 lb |
| registered parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| registered parts warranty multi family | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| registered parts warranty residential | ALL PARTS - 10 YEARS PARTS |
| standard parts warranty commercial | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty multi family | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
| standard parts warranty residential | ALL PARTS - 5 YEARS PARTS |
Submittals
Leaflets & Manuals
Certificates
Warranty
Loading accessories…
We will prepare your order within 24 hours if it’s received on a weekday (before noon). Orders are shipped in one to two business days. Transit time is between 3 to 6 business days, although exceptions apply. We email tracking information once your purchase is shipped.
Delivery Map

IMPORTANT DELIVERY INFORMATION: Please be kindly informed that this air conditioner, due to its weight and shipping restrictions, is shipped palletized with an arranged freight service and requires an appointment for delivery. To AVOID delays, please check if the provided phone number in the order details is a current number where you can be reached. You can also contact the carrier directly and refer to your tracking number to set up a date and time for your appointment. It is your responsibility to ensure a safe and secure environment for delivery. Please note that we cannot be held liable for any packages that are stolen or lost after delivery has been confirmed. PLEASE verify your shipping address, as changes to the address after freight has shipped can result in an additional 15% or higher fee depending on freight weight and dimensions.
SMALLWARES INFORMATION: Please be informed that for smaller items, such as Installation Kits, Smart Connectivity Dongles, and TTW Sleeves, when these items are ordered individually, they may be shipped via FedEx without a signature requirement. It is your responsibility to ensure a safe and secure environment for delivery. Please note that we cannot be held liable for any packages that are stolen or lost after delivery has been confirmed. Thank you for your understanding and cooperation.
INSPECT YOUR MERCHANDISE BEFORE SIGNING: Please inspect your boxes thoroughly when you receive them. They should arrive shrink-wrapped and on a pallet. If you notice any damages or imperfections (e.g. crushed box or forklift hole), please write comments on the receipt before signing for delivery, no matter how small damages seem. Contact us immediately to assist you.
Shipping & Delivery
We will prepare your order within 24–48 hours if it’s received on a weekday (before noon). Orders are shipped in one to two business days. Transit time is between 3 to 6 business days, although exceptions apply. We email tracking information once your purchase is shipped.
Delivery Map
IMPORTANT DELIVERY INFORMATION
Please be informed that this air conditioner, due to its weight and shipping restrictions, is shipped palletized with an arranged freight service and requires an appointment for delivery.
To AVOID delays, please make sure the phone number in your order details is accurate and one where you can be reached. You may also contact the carrier directly using your tracking number to schedule your delivery.
It is your responsibility to ensure a safe and secure delivery environment. We are not liable for any packages that are stolen or lost after delivery is confirmed.
Please verify your shipping address carefully. Changes to your shipping address after the freight has been shipped may result in additional fees of 15% or more, depending on freight weight and dimensions.
SMALLWARES INFORMATION
Smaller items such as Installation Kits, Smart Connectivity Dongles, and TTW Sleeves may be shipped via FedEx without a signature requirement if ordered individually.
It is your responsibility to ensure a safe delivery location. We are not liable for packages lost or stolen after delivery confirmation. Thank you for your understanding and cooperation.
INSPECT YOUR MERCHANDISE BEFORE SIGNING
Please inspect your boxes carefully upon delivery. Shipments should arrive shrink-wrapped and on a pallet. If you notice any damage or signs of mishandling (such as a crushed box or forklift puncture), write comments on the delivery receipt before signing, even if the damage appears minor.
Contact us immediately if any issues arise so we can assist you promptly.
SMS Delivery Notifications
If you opted into SMS notifications, we may send you order updates or delivery reminders by text message. Message frequency may vary. Message and data rates may apply. Text STOP to opt out. Text HELP for assistance.
For more details, see our Privacy Policy.
Loading technical data…
